• درباره ما
سه‌شنبه ، ۷ شهریور ۱۳۹۶ ساعت: ۱۰:۱۴
آخرین سفیر آمریکا در سوریه: اسد در جنگ پیروز شده است
به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از «نشنال»، «رابرت فورد»،آخرین سفیر آمریکا در سوریه در گفتگوی اختصاصی با روزنامه نشنال اذعان داشت که بشار اسد،رییس جمهوری سوریه در جنگ پیروز شده است. وی در پاسخ به این پرسش که آیا دولت اسد در جنگ داخلی این کشور و مقابله با مخالفان و گروه های تروریستی پیروز شده است؟ گفت:تب و تاب جنگ آرام آرام در حال فروکش کردن است.

بشار اسد درجنگ پیروز شده و در قدرت باقی خواهد ماند و شاید هیچ گاه در قبال کارهایی که انجام داده مسئول به شمار نیاید. فورد افزود:این واقعیت جدیدی است که باید آن را بپذیریم و از عهده ما نیز کاری ساخته نیست. سفیر سابق آمریکا در سوریه در این باره گفت:اگر دولت های خارجی که در گذشته از ارتش آزاد سوریه حمایت کرده اند،پول و سلاح از جمله موشک های زمین به هوا برای این گروه نفرستند،شکست اسد برای شورشیان غیر ممکن خواهد بود و حتی اگر دولت های خارجی چنین کارهایی را انجام دهند،جنگی طولانی وجود خواهد داشت که شاید اسد در آن پیروز نشود اما جنگ به بن بست خواهد رسید.

رابرت فورد در پاسخ به این سوال که آیا به همین دلیل است که شاهد فشار منطقه ای به مخالفان سوری برای رسیدن به یک اجماع درباره آینده اسد در دولت سوریه، هستیم؟ گفت:کاملا مشخص است که وضعیت نظامی ،قاطعانه به نفع بشار اسد،روسیه و ایرانی هاست و نادیده گرفتن این حقیقت،غیر ممکن است.